English Romana
SONDAJ

Se va mai intoarce Daniel Cîrstea la carma Profi?

  • Da
  • Nu
  • Da, dar sub un alt actionariat
Ajax Loader

Voteaza daca vrei sa vezi rezultatele!

Doua exercitii de aritmetica primara de stabilire a pretului de raft

01/10/2020 07:52

Va propunem doua exercitii simple. Doua exercitii care va pot ajuta sa intelegeti cum se stabileste pretul de raft atunci cand avem gramaje diferite pentru acelasi produs.

 

 

Primul exercitiu ne este furnizat de Mega Image, pe apa plata Cheile Bicazului. In paranteza fie spus, strategia de pret a lantului belgiano-olandez pare sa nu aiba nimic in comun cu o recenta actiune de tip in-out derulata in Lidl pe PET-ul de 2l, oferta germanilor venind cu un incredibil 0,99 lei. Asadar, ce zic cei de la Mega Image? 1,65 lei pret de raft pentru PET-ul de 1l si 1,69 lei pentru aceeasi apa dar imbuteliata in PET de 500ml. Plastic mai putin, apa la jumatate si totusi un pret mai mare. Intelegeti?


 

Exercitiul 2. Se ia o punga de un kilogram, plina ochi cu faina Baneasa 000. Plasare pe palet la sol si un pret dublu fata de pretul de la poarta fabricii. Trecem insa peste acest detaliu aparent minor pentru romanul iubitor de brand si notam: 3,99 lei. Doi pasi mai incolo, aceeasi faina, aceeasi plasare pe palet. Doar ca de data aceasta avem in fata punga de doua kilograme. Conform etichetei de raft ne aflam in fata unei actiuni promo ce beneficiaza de o reducere de 5%. Putin, jenant de putin am spune in comparatie cu marja retailerului. Trecem insa si peste acest detaliu. Daca va inchipuiti ca in promo si cu un gramaj dublu veti plati mai putin per kilogram, ei bine, va inselati amarnic. „Oferta” retailerului? DOAR, 8,49 lei.

Intelegeti acum de ce este bine sa fim atenti la orice detaliu atunci cand mergem la cumparaturi?

 


Toate actualitatile